Longdendale Crown Green Bowling League News

News articles are written by the league officials and occasionally by the web developer. We attempt to keep everyone informed of recent events and where possible we will include photos to enhance the news articles.

Viewers can request to have something posting here by submitting your article via email attaching any photos you wish to include. The best way is to send an email in HTML format.


News Page(s) 1,2,3

Husband Cup - Winning Plate

by Keith Robins - Longdendale Match Secretary - Tuesday 03 October 2017

 


Husband Cup Final
Great Moor (12) v George & Dragon (24)

G Starkie 14 Jackie Hargreaves 21
J M Chapman 21 A Duddridge 17
J Pickering 21 D Fletcher 19
Shirley Smith 21 E Batty 9
J Chapman 21 C Duddridge 11
B Scott 21 A Ward 5
A Tonge 21 P Riley 12
J Griffiths 7 D Skinner 21
B Pownall 21 M Ashelby 10
A Dodd 9 W Cheetham 21

Great Moor 189 - George and Dragon 175


Jim Winning Plate Final
Trades Hall (64) v Victoria (A) (9)

D Noblett 19 M Bennett 21
M Batcheller 9 I Stokes 21
A Jepson 12 I Dunbar 21
M Towse 1 S Waterhouse 21
D Beard 19 G Whittaker 21
J Bannister 12 C Thickett 21
P Richmond 6 G Heapy 21
M Beard 21 D Little 20
K Bannister 21 T Hester 7
D Wardle 21 B Hamnett 3

Trades Hall 210 - Victoria (A) 186


Husband Cup - 2017

by Keith Robins - Longdendale Match Secretary - Monday 29 May 2017

Saturday 22nd July


 


Round 2;


1. Etherow 177 v Great Moor CC 208 @ Navigation


2. Friendship Inn 197 v Fairfield 225 @ Trades Hall


3. Hadfield 222 v Hyde Club 200 @ Friendship


4. Gamesley 243 v Glossop 208 @ Tintwistle


5. New Mills v SMRBL Conceded 


6. Burbage 201 v Grapes Hotel 172 @ Hyde Park


 


Quarter Finals;


7.Great Moor CC 204 v Fairfeild 196 @ Gamesley


8. Hadfield 222 v Gamesley 174 @ Glossop


9. New Mills 130 v Burbage 203 @ Fairfield


10. George & Dragon v Tintwistle @ Navigation


 


Semi Finals;


11. Great Moor CC 188  v Hadfield 160 @ George & Dragon


12. Burbage v George & Dragon @ Great Moor CC


 


Final;


Great Moor CC v Winner Match 12 @ Woodley Sports - Dress Code Applies


Winning Plate 2017

by Keith Robins - Longdendale Match Secretary - Monday 29 May 2017

Saturday 22nd July


Round 1


1. Hyde Park A 210  v Romiley Arms 236 @ Great Moor


2. Dukinfield Central 199 v Delamere Park 221 @ Glossop


3. Navigation 241 v Hyde Park B 235 @ James North


4. Trades Hall 271 v James North 158 @ Victoria


5. Spring Gardens B 206 v Manor Park 260 @ George & Dragon


6. Victoria A 206 v Woodley Sports 165 @ Gamesley


 


Quarter Finals;


7 .Romiley Arms 195 v Delamere Park 205 @ Hyde Club


8. Navigation 147 v Trades Hall 262 @ Hadfield


9. Manor Park 197 v Victoria A 219 @ James North


10. Spring Gardens A v Victoria B @ TBA


 


Semi Finals;


11. Delamere Park v Trades Hall @ Freindship Inn


12. Victoria A 212 v Victoria B 185 @ Victoria


 


Final;


Winner Match 11 v Victoria A @  Woodley Sports - Dress Code Applies


 


Husband Cup Round 1 - Saturday 22nd April 2017

by Keith Robins - Longdendale Match Secretary - Saturday 15 April 2017

Husband Cup Round 1 - Saturday 22nd April 2017


 


Friendship (56) 222 v Romiley Arms (53) 214 @ Spring Gardens


Burbage (Scr) 183 v Spring Gardens A (24) 168 @ Gamesley


Hyde Club (76) 259 v James North (59) 213 @ George & Dragon


Navigation (73) 214 v Glossop (50) 231 @ Great Moor


Hadfield (12) 205 v Hyde Park A (38) 186 @ Navigation


New Mills (3) 199 v Dukinfield Central (64) 195) @ TBA


Woodley Sports (41) 199 v Great Moor (12) 204 @ Victoria


Spring Gardens B (82) 219 v Etherow (47) 252 @ Delamere Park


Grapes (35) 245 v Victoria B (70) 167 @ South Manchester RBL


Delamere Park (15) 134 v South Manchester RBL (3) 205 @ James North


Manor Park (85) 194 v George & Dragon (24) 219 @ Hyde Park


Victoria A (9) 182 v Tintwistle (21) 202 @ Friendship


Hyde Park B (79) 217 v Gamesley (67) 258 @ Woodley Sports


Trades Hall (64) 212 v Fairfield (38) 221 @ New Mills


Registrations

by Keith Robins - Longdendale Match Secretary - Monday 03 April 2017

Longdendale League registrations are being updated before the start of the season. Some players may not appear on the site, though they are registered they will appear as they play. This is in an effort to make result input that much easier - this applies especially to those clubs with more than one team in the league.


For those who wish to input their own result - If a player doesnt appear in the drop down menu - you can add him / her on the 'New Player' tab.


 


Keith


Longdendale Fixtures 2017

by Keith Robins - Longdendale Match Secretary - Wednesday 08 March 2017

On behalf of the late Dave Drury, the Longdendale fixtures are now complete and uploaded to the website.


 


Important dates to note;


 


Sat 22nd April - Husband Cup Rd 1


Sat 20th May - Derbyshire Merit Qualifier


Sat 24th June - Presidents Handicap


Sat 22nd July - Husband Cup Rd 2 - Winning Plate Rd 1


Sat 5th August - Longdendale Merit


Sat 16th September - Husband Cup Rd 3 - Winning Plate Rd 2


Sat 23rd September - Husband Cup / Winning Plate Semi Finals


Sat 30th September - Husband Cup / Winning Plate Finals


BCGBA FLOWFIT Champion of Champions

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Thursday 27 October 2016

Glynn Holmes (Derbyshire County Secretary) has asked me to place the attached on the website.


 





















































































































































































Date


 

Start time



Channel



Game



26/10/2016


 

06:00



BT Sport 2



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - First Round



27/10/2016


 

09:00



BT Sport 2



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - First Round



28/10/2016



 



06:15



BT Sport 1



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - First Round



31/10/2016


 

05:00



BT Sport 2



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - First Round



02/11/2016


 

09:00



BT Sport 2



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Second Round



07/11/2016



 



00:00



BT Sport 1



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Second Round



08/11/2016



 



02:00



BT Sport 1



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Second Round



09/11/2016


 

09:00



BT Sport 2



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Quarter Final



09/11/2016


 

20:00



BT Sport 3



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Quarter Final



10/11/2016


 

13:00



BT Sport 2



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Quarter Final



10/11/2016


 

07:30



BT Sport 3



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Quarter Final



11/11/2016



 



13:00



BT Sport 1



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Quarter Final



16/11/2016



 



12:15



BT Sport 1



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Semi Final



16/11/2016


 

09:00



BT Sport 2



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Semi Final



16/11/2016


 

15:30



BT Sport 2



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Semi Final



17/11/2016



 



04:00



BT Sport 1



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Semi Final



17/11/2016



 



08:00



BT Sport 1



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Semi Final



17/11/2016


 

10:30



BT Sport 2



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Semi Final



21/11/2016


 

04:45



BT Sport 2



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Semi Final



23/11/2016



 



14:00



BT Sport 1



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Final



23/11/2016


 

11:00



BT Sport 2



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Final



24/11/2016



 



13:00



BT Sport 1



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Final



25/11/2016



 



07:00



BT Sport 1



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Final



28/11/2016



 



04:30



BT Sport 1



Crown Green Bowls - Champion of Champions '16 - Final



HUSBAND CUP and WINNING PLATE QUARTER FINALS DRAW and VENUES

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Monday 29 August 2016

HUSBAND CUP - QUARTER FINALS TO BE PLAYED 17th SEPTEMBER


Gamesley v Spring Gardens 'A'  at New Mills


Delamere Park v New Mills  at Romiley Arms


Fairfield v Friendship  at Tintwistle


Great Moor v Trades Hall at Friendship


 


WINNING PLATE - QUARTER FINALS TO BE PLAYED 17th SEPTEMBER


Spring Garddens 'B' v Burbage  at Woodley Sports


Etherow v Hadfield  at Gamesley


Hyde Park 'A' v George & Dragon  at James North's


Tintwistle v Manor Park  at Glossop


 


Winning Captain please contact Michelle Conway with the result ON SATURDAY 17th SEPTEMBER.


Result sheet to be posted or emailed to Dave Drury.


Presidents Handicap

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Monday 27 June 2016

Organised and run on the day by Michelle and Peter Conway.


Held at the Friendship BC on Sat. 25th June 2016.


Thanks to Ivor Hulme and Denis McGovern for there work on getting the green into excellent condition.


A field of 43 Longdendale Bowlers enjoyed a great days bowling.


The final was won by Willie Owen who beat Stuart Sutton 21-8.


BOB BERRY PAIRS

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Monday 13 June 2016

Being Hosted in 2016 by the Tamside Bowling League


Venue and Date Change


New Date - 31st July 2016,  Venue - Navigation Hotel, Start Time - 10.30 am.


The change was made so that lady members of the Longdendale Bowling League can enter ther competition.


Entries to Keith Robins, but entries will be accpeted upto the start time.


 


Thanks to Keith Robins and the Committee of the Tameside Bowling League


Presidents Handicap

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Monday 13 June 2016

Longdendale Presidents Handicap - Staurday 25th June 2016


Start Time 11.00am


Entries will be accepted from Longdendale Members on the day upto the 100am start time.


Entries before the date should be sent to Michelle Conway - League Secretary


 


HUSBAND CUP 2nd Rd & WINNING PLATE 1st Rd DRAW and VENUES

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Monday 13 June 2016

Husband Cup 2nd Roud Draw and Venues


23rd July 2016


Gamesley              v   James North's          @   Hadfield


Bush                      v   Spring Gardens A   @   Victoria


Grapes                   v   Delamere Park        @   Friendship


Woodley Sports     v   New Mills               @   Hyde Club


Romiley Arms       v   Fairfield                  @   Great Moor


SMRBL                 v   Friendship               @   Spring Gardens


Great Moor  -  bye


Trades Hall  -  bye


 


Winning Plate 1st Round Draw and Venue


23rd July 2016


Spring Gardens B   v   Hyde Club              @   Grapes Hotel


Victoria B               v   Burbage                  @   Glossop


Victoria A               v   Etherow                  @   James Norths


Hadfield                  v   Glossop                   @   Navigation


Hyde Park B           v   Hyde Park A           @   Woodley Sports


George & Dragon   v   Navigation              @   Romiley Arms


Tintwistle  -  bye


Manor Park  -  bye


 


Thanks to Michelle Conway for organising the venues


HUSBAND CUP / WINNING PLATE COMPETITION CONCLUSION 12th, 19th & 26th September

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Thursday 03 September 2015

Saturday 12th September


Husband Cup 3rd Round


Victoria A 147    v   Grapes Hotel 191     venue  James North's


Delamere Park   v   SMRBL        venue  Fairfield  SMRBL won by 35 chalks


Woodley Sports 190   v   Tintwistle 190   venue  Friendship Tintwistle win 63-54 in playoff


James North's 210    v   Friendship 224  venue  George & Dragon


Winning Plate 2nd Round


Great Moor 222   v   Hyde Park B 171     venue  Glossop


Hadfield 220    v    Glossop 202    venue Tintwistle


Manor Park 189   v   George & Dragon 258   venue   Delamere Park


Etherow -  Bye


 


Saturday 19th September


Husband Cup Semi Final Round


Grapes Hotel   v  SMRBL   venue   New Mills


Tintwistle   v   Friendship   venue  Victoria


Winning Plate Semi Final Round


Great Moor   v   Hadfield venue   Spring Gardens


George & Dragon   v   Etherow   venue   Glossop


 


Saturday 26th September


Husband Cup and Winning Plate Finals


Venue for the Finals is HYDE CLUB.  Start Time for both matches is 1-30pm.


Captains please ensure that your team and reserves (in playing order is with Michelle Conway no later than Wednesday 23rd September).


 


 


LONGDENDALE PRESIDENTS HANDICAP

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Monday 20 July 2015

The competition which attracted 45 members from the longdendale Bowling League, was held at Romiley Arms Bc on Staurday 18th July.


Thanks goes to Michelle Conway (League Sec) for the organisation of the competition and to Peter Conway (Exec Committee Member) for ensuring its smooth running.


Qualifying Round


D. Hall 18 v P. Thomas 21    S.J. Allen 21 v M. Hargreaves 16    P. Riley 19 v D. Rigby 21    K. Robins 21 v T. Byatte 20    S. Jackson 17 v K. Sargent 21    W. Owen 18 v I. Cranston 21


A. Murray 21 v B. Pownall 13    P. Morris 9 v M. Bennett 21    D. Wilson 21 v D. Skinner 9    S. Sutton 9 v P. Mellor 21    C. Critchlow 21 v D. Mulliner 21    S. Waring 13 v J. Chapman (Hyde) 21


J. Hignett 21 v L. Smith 14.


1st Round


P. Thomas 21 v S.J. Allen 17    D. Rigby 21 v K. Robins 18    K. Sargent 12 v I. Cranston 21    A. Murray 21 v M. Bennett 20    D. Wilson 15 v P. mellor 21    C. Critchlow 21 v J. Chapman (Hyde) 10


J. Hignett 21 v R. Lord 10    R. Caws 9 v P. Bunting 21    M. Gee 21 v D. Owen 14    J. Davies 12 v S. Barber 21    C. Barlow 21 v J. Chapman (Gt Moor) 7    T. Bertenshaw 12 v A. Green 21   


P. Whitehead 12 v D. Aspden 21    A. Davidson 13 v W. Cheetham 21    D. Bennett 16 v P. Homer 21    L. Hallows 8 v G. Horan 21.


2nd Round


P. Thomas 21 v D. Rigby 16    I. Cranston 15 v A. Murray 21    P. Mellor 21 v C. Critchlow 13    J. Hignett 21 v P. Bunting 14    M. Gee 21 v S. Barber 19    C. Barlow 21 v A. Green 17


D. Aspden 15 v W. Cheetham 21    P. Homer 21 v G. Horan 15


3rd Round


P. Thomas 15 v A. Murray 21    P. Mellor 11 v J. Hignett 21    M. Gee 12 v C. Barlow 21    W. Cheetham 20 v P. Homer 21


Semi-Finals


A. Murray 10 v J. Hignett 21    C. Barlow 21 v P. Homer 12


Final


J. Hignett 21 v C. Barlow 19


The trophy was presented to John Hignett by The Longdendale Bowling League President George Ollerenshaw.


 


DERBYSHIRE SENIOR INDIVIDUAL MERIT

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Saturday 13 June 2015

Derbyshire Merit
Final Day Sunday 28th June, starting at 11am
At High Lane Conservative Club

DARREN CARTER Stretton Anglesey v CHRIS BARLOW Bush BC
PAUL BALFOUR Kings Newton v GLYNN HOLMES Egstow
ROB TREECE Rolls Royce v PAUL WALTON Hope Construction
DAVE REDFERN Alvaston & Boulton v DAVE GREGORY Birch Hall
PETER CONWAY South Manchester RBL v ADAM HARTLEY Alvaston & Boulton
PAUL STRETTON Belvedere v CRAIG SHORE Burbage
DAVE RIGBY South Manchester RBL v ED FURNISS Rowditch
JONATHAN CHAPMAN Great Moor v DAN PETCHER Netherseal
ANDY SPRAGG Old Whittington v IAN BROWN Stretton Anglesey
DAVE MAY Stretton Anglesey v ALAN HOY Woodley Sports
WALLY REDFERN Swadlincote Catholics v TONY BATCHELDER Marehay
PAUL BRADLEY Burbage v RICHARD GILL Rolls Royce
JOHN DEWEY Belvedere v CLIVE LOMAS Whaley Bridge
DAVE PARKIN Egstow v LEWIS BELCHER Belvedere
ANDY FEARN Swadlincote Catholics v CRAIG PEARSON Rowditch
STEVE BARBER Chapel Park v MATT MILSOM Netherseal


If you can make it, please go along to support the competition. It look like a great card.


HUSBAND CUP 2nd ROUND & WINNING PLATE 1st ROUND

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Friday 29 May 2015

Ties to be played Saturday 13th June


Note : venue to be determined by League Secretary Michelle Conway


Husband Cup - 2nd Round


Victoria 'A'   209 + 65  v   Spring Gardens 'A'   205 + 60   at    Romiley Arms


Grapes Hotel    184   v   New Mills    156             at    Glossop


Delamere Park    201   v   Burbage    194            at    Manor Park


Bush    148   v   South Manchester RBL    198    at    Friendship


Woodley Sports    207   v   Victoria 'B'    187       at    Spring Gardens


Gamesley    203   v   Tintwistle    213                  at    Hadfield


Hyde Club    169   v  James North's    227          at    Grapes Hotel


Friendship   -  Bye


Winning Plate - 1st Round


Great Moor    221   v   Romiley Arms    182        at    George & Dragon


Hyde Park 'B'    248   v   Fairfield    234              at    Gamesley


Spring Gardens 'B'   v   Hadfield     at    Woodley Sports


Hyde Park 'A'  205   v   Glossop  245           at     Navigation


Trades Hall    222   v   Manor Park    232           at    Tintwistle


George & Dragon   -   Bye


Etherow   -   Bye


Navigation   -   Bye


HUSBAND CUP - 1st Round Results 9th May 2015

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Monday 11 May 2015

SOUTH MANCHESTER RBL v ETHEROW 192 - 149


GAMESLEY v HADFIELD 211 - 208


JAMES NORTH'S v ROMILEY ARMS 233 - 227


BURBAGE v HYDE PARK B 222 - 185


WOODLEY SPORTS v FAIRFIELD 228 - 157


BUSH v SPRING GARDENS B 248 - 206


TINTWISTLE v GLOSSOP 226 - 195


SPRING GARDENS A v TRADES HALL 253 - 156


HYDE CLUB v GEORGE & DRAGON 219 - 217


FRIENDSHIP v NAVIGATION 244 - 157


DELAMERE PARK v HYDE PARK A 239 - 198


VICTORIA A v GREAT MOOR 199 - 175


GRAPES HOTEL v MANOR PARK 214 - 210


VICTORIA B v ETHEROW B - Etherow B withdrawn from league - Victoria Bye


NEW MILLS - Bye


Etherow B withdraw from league

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Tuesday 31 March 2015

Etherow have sadly had to withdraw their 'B' team from the League. This unfortunately leaves the 3rd Division with only 8 teams for the 2015 season.


Longdendale Competition Dates

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Friday 13 February 2015

Tuesday 5th May - Longdendale / North National Vet's Qualifier (leading to Derbyshire Qualifier being held in Longdendale area on Tuesday26th May)


Saturday 9th May - Husband Cup Round 1


Saturday 23rd May - Longdendale Individual Merit (qualifier for Derbyshire Merit - being held on Sunday 28th June in the North national area)


Saturday 23th June - Husband Cup Round 2 / Winning Plate Round 1


Saturday 18th June - Presidents Handicap


Sunday 9th August - Harriet Jackson Trophy at Glossop B.C. (open to male and female residents of Glossopp and members of the Longdendale League)


Sunday 30th August - Bob Berry Pairs (being run in 2015 by Longdendale League)


Saturday 12th Spetember - Husband Cup Round 3 / Winning Plate Round 2


Saturday 19th September - Husband Cup / Winning Plate - Semi-finals


Saturday 26th September - Husband Cup / Winning Plate - Finals


2015 FIXTURES

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Friday 13 February 2015

The league fixtures for the 2015 season are now available on the website.


HUSBAND CUP and WINNING PLATE FINALS

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Tuesday 23 September 2014

    Husband Cup Final                                  


Spring Gardens A    v     New Mills 


   Winning Plate Final


Great Moor          v       Hyde Park A


 


both match will be held at Romiley Arms BC


Saturday 27th September 2014, Start Time 1.30pm


Derbyshire CGBA Junior Merit Finals Day - Sunday 25th May

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Wednesday 21 May 2014

County Junior Merit


Open to male and females who were under the age of 18 on 1st January 2014.


 


The event takes place at Stretton Bowls Club  Bitham Lane ,Stretton ,Burton Trent DE13 0HA


on Sunday 25th May 2014


 


Start and scratch is 11.00am as the draw will be made at the green at this time.


 


Entries will be taken on the day.


 


Entry fee is £1.00 per player


 


Please do not try to contact me on my mobile as there is problem with the number.


Contact me by email or landline and leave  message  .


 


01246-865865


email is :dcgba.01@btinternet.com


ERIC TAYLOR R.I.P.

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Monday 07 October 2013

It is with sadness I have to inform you of the passing of our Past Vice-Chairman Eric Taylor (Grapes Hotel BC), he passed away over the weekend after a long illness. We pass our condolenses to Nick and the rest of the family.


For many years Eric served the Longdendale League as a Delegate for the Grapes Hotel, Executive Committee Member, Vice Chairman and also as our County Representative at the Derbyshire CGBA meetings, a role he took very enjoyed regularly travelling to Ashbourne for County Meetings or to attend Selection meetings for the County Teams. Eric travelled to most of the away fixtures with the County Team.


With Sadness


Dave drury


Match Secretary


Longdendale League


 


FINALS OF THE HUSBAND CUP & WINNING PLATE

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Sunday 22 September 2013

The finals of both the Husband Cup & Winning Plate will be held at The Grapes Hotel, Gee Cross, Hyde on Saturday 28th Spetember 2013 start and strike is 1.30pm.


Husband Cup (Longdendale Premier Team Cup Comp)


Victoria BC "B" v Glossop BC


 


Winning Plate (Longdendale Consolation Cup Comp)


New Mills BC v Hyde Park BC "A"


HUSBAND CUP and WINNING PLATE SEMI-FINALS

by Dave Drury - Longdendale Match Secretary - Sunday 15 September 2013

Husband Cup Semi Finals to be played Saturday 21st September


Etherow       v    Glossop      at Victoria


Victoria B     v    Tintwistle    at Friendship


 


Winning Plate Semi Finals to be played saturday 21st September


New Mills     v   Spring Gardens B     at Trades Hall


Victoria A     v   Hyde Park A            at Gamesley